Gyd. periodontologas

Petras Gervė

Šeštadienis, 16 Vas 2019

Implantacija

 

18 metų implantuojantis gyd. periodontologas Petras Gervė apie dantų implantavimą paprastam žmogui suprantama kalba


Sveikata yra arčiausiai mūsų esanti, labiausiai ir dažniausiai patiriama, neatsiejama nuo gyvenimo dalis. Sveikata lemia asmens socialinį, fizinį, psichologinį gerbūvį.
Burnos sveikata yra integrali bendros organizmo sveikatos dalis ir rodiklis. Daugelis net nesusimąsto, kad dantų ir burnos ertmės problemos gali sukelti rimtų komplikacijų visam žmogaus organizmui: sinusitą, nosiaryklės ligas, virškinimo sutrikimus, sąnarių ligas ir net širdies infarktą, ką jau bekalbėti apie prastą estetinį sugedusių dantų vaizdą ar žmogaus patiriamą diskomfortą dėl prasto burnos kvapo.
Sovietmečiu paplitęs ir iki šiol vyresnio amžiaus žmonių tarpe gajus biomedicininis sveikatos modelis suformavo netinkamą odontologinio gydymo vertinimą. Tai galėjo lemti ir iki šiol lemia itin aukštą ėduonies ir periodonto ligų paplitimą tarp vaikų ir suaugusiųjų, o netektų dėl ėduonies bei periodonto ligų  dantų skaičiumi lenkiame beveik visas Europos šalis.
Gyd. Petras Gervė yra BOA - Baltijos Osteointegracijos Akademijos - tikrasis narys specialistas, dviejų žymiausių Vokietijos implantologų draugijų narys (DGOI, DGZI), Pasaulinės oralinės implantacijos kongreso narys (ICOI), SYFAC (Tarptautinis augimo faktorių simpoziumas) narys, 2011 metais pradėjęs klinikinę praktiką Šveicarijoje.

Kada reikalingas dantų implantavimas?

Visais atvejais, kai žmogus neteko dantų: patyrus traumą ir dėl to praradus vieną ar daugiau dantų;  kai reikia užpildyti dantų tarpus dantų eilės viduryje arba gale; kai turint daugiau protezuotų dantų, vienas ar daugiau iš jų yra nebetinkami tarnauti kaip protezų konstrukcijų atramos; kai reikia atkurti visiškai bedantį žandikaulį; kai reikalinga atrama išimamiems nešiojamiems protezams; ortodontinio ir ortognatinio gydymo tikslais.

Kas yra dantų implantai?

Dantų implantai - tai įvairios konstrukcijos iš bioinertiškų metalų, skirtos pakeisti prarastus dantis. Šiuolaikinėje odontologijoje dažniausiai naudojami titano lydinių arba cirkonio sraigtiniai implantai, panašūs į dantų šaknis, o ant jų tvirtinami dirbtiniai dantys.
P. Gervės subkortikalinės implantacijos ir periodontologijos institute ir Stomatologinės implantacijos centre yra implantuojama unikalia subkortikalinės implantacijos sistema K3Pro.

Kuo ypatinga subkortikalinė implantacija?

Subkortikalinės implantacijos metodas yra paremtas tuo, kad implantas sriegiamas keliais milimetrais žemiau kaulo paviršiaus. Tai užtikrina implanto prigijimą ir stabilumą po operacijos ir visą jo tarnavimo laiką.
Pagal pasaulinius tyrimus ir mano paties praktinius pastebėjimus, subkortikalinė implantacija su K3Pro sistema suteikia geriausius dantų funkcijos atstatymo ant implantų rezultatus.
Tradicinių implantų gamintojai stengiasi modifikuoti implantų sistemas, kad galėtų jas naudoti pagal mūsų naudojamą subkortikalinę implantavimo metodiką.

Kuo unikali K3Pro sistema?

K3Pro sistema – minimaliai invazyvi. Implantas turi stulbinamą pirminį stabilumą kaule, implanto protezinės jungtys atitinka visus moderniausius šiuolaikinės implantologijos reikalavimus, turi nepralaidžią implanto ir protezinės dalies jungtį ir, kas labai aktualu, implanto kaina yra visiškai adekvati vidutines pajamas turinčio lietuvio pajamoms.
K3Pro implantų sistema yra vokiškas produktas, ypatingai preciziškai pagamintas. Ši sistema yra patogi dirbti gydytojui ir, kas svarbiausia, 100 procentų saugi bei efektyvi pacientui. Sistemos veikimas paremtas elementaria fizikine logika. Pamėginsiu paaiškinti jos veikimą.
K3Pro  sistema naudojama subkortikalinės implantacijos metodu. Šiuo būdu implantas yra sriegiamas keliais milimetrais žemiau kaulo paviršiaus, t.y. žievinio arba kortikalinio sluoksnio, ir savo unikalaus, kaulo sutankinančio sriegio pagalba labai stabiliai tame kaule įsitivirtina. Dėka aktyvaus nanopaviršiaus, gaunama labai stipri, dešimtmečiais tarnaujanti dirbtinė danties šaknis. Implantas su dirbtiniu dantimi sujungiamas siaura kūginės jungties atrama ir taip palaikoma daugiau minkštųjų audinių aplink vainikėlį, palyginus su kitomis implantų sistemomis, su kuriomis man teko dirbti. Kuo daugiau minkštųjų audinių, tuo geresnė kraujo apykaita, „maitinanti“ kaulą ir neleidžianti jam sunykti apie implantą.
Rezultatas – ne tik funkcionali dirbtinė šaknis, ilgiau stiprus kaulas, tačiau ir natūraliai atrodančios dantenos. Be to, subkortikalinė implantavimo metodika protezavimo metu išryškėja ir dar vienu privalumu – dirbtinė šaknis ir danties protezas yra betarpiškai sujungiami, neleidžiant kauptis maistui po protezu. Juk besikaupiantis maistas virsta apnašomis ir gali sukelti ne tik estetinių problemų kaip blogas kvapas iš burnos, tačiau ilgainiui ir periodonto uždegimus apie implantuotus dantis.


Kuo dantų implantavimas pranašesnis už įprastinį protezavimą?

Didžiausias implantų privalumas yra tai, kad nereikia šlifuoti savo gretimų sveikų dantų (reikalingų kaip atramų  tilteliui), išsaugomas kaulas; nešioti „klibančių“ burnoje išimamų protezų, o kai kuriais atvejais pakeisti juos neišimamais protezais.
Be to, implantai turi daugiau privalumų, susijusių ir su estetiniais šypsenos faktoriais. Kadangi K3Pro implanto konstrukcija atkartoja žmogaus danties šaknies anatomiją, yra teisingai "užtaisoma" kaulo ertmė, išvengiama jo tirpimo, išlaikoma žandikaulio forma.
Kaip jau minėjau, K3Pro sistema „palieka“ daugiau minkštojo audinio aplink protezuojamą dantį, todėl nesimato jokio tarpelio tarp vainikėlio ir dirbtinės šaknies.
K3Pro protezai ant implantų yra klijuojami ir prisukami.  Juos nesunku nuimti, koreguoti dėl paciento amžiaus pakitimų, jie ilgaamžiškesni už įprastinius tiltelius, dedamus ant šlifuotų dantų, be to, nesusiduriama su higienos problemomis, tokiomis kaip prastas kvapas iš po protezinių konstrukcijų ir pan.

Ar šiandien implantavimas yra populiarus dantų funkcijos atstatymo būdas?
Mūsų klinikose labai populiarus. Ir tai, esu tikras, lemia ne tik dirbančių specialistų aukšta kvalifikacija, tačiau ir implantavimo prieinamumas finansine prasme.
K3Pro vieno implanto kaina yra prieinama vidutines pajamas gaunančiam lietuviui. Be to, mes siūlome reguliarios priežiūros programą savo pacientams, o jos laikantis – 10 ir daugiau metų garantiją implanto konstrukcijai.
Visa procedūra ir priežiūra po jos yra griežtai dokumentuojama, todėl kalbos apie garantijas nėra tušti plepalai. Žinoma, tam reikia ir paciento geros valios ir noro bendradarbiauti jo paties sveikatos labui.


Nuo ko reikėtų pradėti, apsisprendus implantacijai?
Dantų implantavimas yra tema, „apaugusi“ daugybe marketologų išgalvotų mitų. Taigi žmogui, pasiryžusiam implantuotis dantis, tenka ilgokai sukti galvą, kaip pasielgti. Jeigu pasirinkote P. Gervės subkortikalinės implantacijos ir periodontologijos institutą arba Stomatologinės implantacijos centrą, visais atvejais bet koks odontologinis gydymas bus pradedamas konsultacija ir gydymo plano sudarymu. Galiu atsakingai pareikšti, kad kiekvienas pacientas yra savitas ir nepakartojamas, todėl jo gydymas turi būti planuojamas individualiai. Visada domiuosi paciento gyvenimo būdu, profesinėmis rizikomis, lūkesčiais, nes tai yra kokybiško gydymo dalis. Konsultacija yra labai atsakingas etapas, jos metu žodžiu ir raštu sutariama dėl gydymo alternatyvų ir jo organizavimo bei gydymo kaštų pacientui.

Ką manote apie „ dantis per 1 valandą “?

Daugelyje spaudos leidinių galima perskaityti apie „mersedez klasės dantų implantus“, įgalinančius džiaugtis naujais dantimis „per valandą“ po „stebuklingų“ chirurginių operacijų „be siūlių ir antibiotikų“, kas jau savaime prieštarauja bendrosios chirurgijos principams ir protokolams.

Visų pirma, gamtos apgauti neįmanoma, o danties atstatymas nėra dokumentinės fotografijos pagaminimas „per 1 valandą“. Gydymas trunka nuo keletos iki keliolikos mėnesių ir turi būti kruopščiai planuojamas, pradedant pirmine konsultacija ir baigiant implantuotų dantų priežiūra po suprotezavimo.  Antra, nėra burnos, kurioje neknibždėtų milijonai bakterijų, todėl antibiotikai yra būtini, nes, pavyzdžiui, vienmomentės implantacijus atveju yra implantuojama, pašalinus infekuotus dantis. Ar Jums neatrodytų keista, jeigu, patyrus traumą, po sudėtingesnės ar mažiau sudėtingos operacijos, gydytojas Jums nepaskirtų antimikrobinio preparato? Trečia, drįstu priminti, kad pagal nustatytą kaulo tankio kategorizaciją, negalima teigti, kad įsriegtus implantus visais atvejais būtų galima iš karto protezuoti protezais, kadangi tai sukeltų sunkias ir neprognozuojamas komplikacijas pacientui bei neišvengiamus rūpesčius gydytojui.
Dantų implantacija yra labai atsakingas procesas, reikalaujantis kruopštaus gydytojo pasiruošimo, kvalifikacijos, atsakomybės, o taip pat - paciento nuovokumo. Juk kalbama apie Jūsų pačių sveikatą!

Dažnai žmonės mano, kad didelė kaina garantuoja kokybę.

Ne procedūros kaina, o fiziologijos ir anatomijos žinios, gydytojo rankų įgūdžiai ir praktika, kantrus paciento norų ir sveikatos galimybių pasvėrimas lemia implantavimo sėkmę ir gydymo kokybę apskritai.
Didelę implantavimo kainą gali sudaryti kai kurių implantų sistemų marketingo kaštai: reklama įvairia forma, spalvinga pakuotė ir pan. Bet kiek implanto reklama ir paties implanto pakuotė Jums svarbi, turint omenyje implanto ilgaamžiškumą Jūsų burnoje?
Savo klinikose neturiu „madingos misijos“ – „mes tobuliausi!“, „mes naudojame prestižiškiausių prekių ženklus!“ ir pan. Kantrybė, pasišventimas, vokiška implantavimo tradicija – o ja tikrai galima remtis – duoda gera žadančius rezultatus.
Mane dažnai glumina jaunų kolegų nekritiškas mąstymas, kai gydymo metodikas renkasi pagal medicinos marketologų įtaką, o ne realią naudą paciento sveikatai.
Ne vienerius metus dirbu su užsienio šalių pripažintais implantavimo specialistais ir žinau, kaip svarbu atsakingai priimti su gydymu susijusius sprendimus, pasverti kiekvieną viešai skelbiamą žodį. Jie tiesiog pasibaisėję lietuviška medicinine reklama.

Ar gali būti, kad žmogus alergiškas implantams?

Vienas iš 200 tūkst. Žmonių gali turėti alergiją titano lydiniams. Tokiam pacientui galima pasiūlyti implantus iš cirkonio.

Koks jauniausias amžius, kai galima danties (-ų) implantacija?

Kalbant apie jauną amžių, implantavimui svarbu, kad kaulo augimas butų pasibaigęs. Paprastai kaulas baigia formuotis apie 18 - tuosius gyvenimo metus. Jeigu implantuojančiam gydytojui kyla abejonių dėl kaulo būsenos, galima tai patikrinti, atlikus rentgeno tyrimą su riešakauliu.

Koks vyriausias amžius, kai galima danties (-ų) implantacija?

Šiuo atveju amžiaus ribos nėra. Svarbu ne tai, kiek Jums metų, o tai, kokia Jūsų kaulo ir Jūsų sveikatos  būklė. Vyriausias mūsų pacientas, besidžiaugiantis naujais dantimis ant implantų, yra 86 - erių metų.
Šiuo ir visais kitais atvejais, kai siekiama pagerinti paciento sveikatą ir gyvenimo kokybę, esmingiausia yra paties paciento motyvacija ir bendradarbiavimas su gydytoju.


Ką patartumėte pacientams, kurie svarsto apie implantavimą?
Kai manęs klausia, kas yra svarbiausia, pasiryžus implantavimui, pateikiu „KELIO ŽENKLUS“ sėkmingai implantacijai:

GYDYMO ĮSTAIGA
Pasirinkite gydymo įstaigą, kuri specializuojasi odontologinėje implantacijoje, protezavime bei protezavime ant  implantų ne mažiau 5 metų. Taip būsite tikri dėl gydymo įstaigos atsakomybės, specialistų kompetencijos ir garantijų.

SPECIALISTAS
Dantų implantavimą gali atlikti  gydytojas periodontologas, veido ir žandikaulių chirurgas, gydytojas odontologas - ortopedas, o taip pat – bendrosios praktikos gydytojas odontologas, išklausęs dantų implantacijos kursus medicinos universitetuose.

IMPLANTŲ SISTEMA
Pasidomėkite, kokia implantų sistema dirba  gydymo įstaiga. Ir ar  ta gydymo įstaiga turi visus išaiškinimus bei sertifikacijas, leidžiančias implantuojančiam gydytojui  ja dirbti. Neretai pasitaiko, kad implantuoti imasi gydytojas, neturintis specialaus pasiruošimo, marketologų įtikintas „absoliučia sėkme“ tarsi implantavimas būtų lengvas pasivaikščiojimas golfo lauke, kas gali baigtis gydymo nesėkme ir komplikacijom paciento sveikatai.
Nėra „mersedes klasės implantų“, tinkančių visiems ir visose situacijose, todėl labai svarbu tinkama specialisto kvalifikacija ir atsakingas požiūris į pasiruošimą gydymui implantais visais aspektais.

KAULO AUGMENTACIJA
Jeigu Jums reikalinga kaulo platinimo, atstatymo procedūra, privalote pasidomėti, kokios medžiagos bus naudojamos šiai procedūrai.
Lietuvoje implantuojantys gydytojai dažniausiai naudoja sintetinį, ksenogeninį - jaučio, arklio, kiaulės - kaulą.
Pasauliniais mokslo tyrimais yra įrodyta, kad tik autogeninis (paciento) arba alogeninis - žmogiškos kilmės transplantas - veikia osteoinduktyviai ir osteokonduktyviai, tai reiškia, skatina kaulo atsigaminimą, regeneraciją.
Gerbdami savo pacientų sveikatą ir siekdami maksimalaus prigijimo, P. Gervės SIP Institute  ir Stomatologinės implantacijos centre naudojame tik ŽMOGIŠKOS KILMĖS (autogeninius ir alogeninius) produktus kaulo regeneracijos operacijoms.

MITAI
Kalbos apie „stebuklingas“ dantų  implantų firmas ar „greičiau prigijančius“ implantus bei chirurgines intervencijas „be siūlių“, „be antibiotikų“ ar „per vieną valandą“ yra MITAS.  Visos  implantų sistemos, pasaulyje ir Europoje naudojamos daugiau nei 15 metų,  yra patikimos ir saugios. Tai yra įrodyta ilgamečiais, žymiausių pasaulio implantologų organizuojamų tyrimų rezultatais. O chirurginės intervencijos, atsižvelgiant į chirurginius protokolus, negali būti atliekamos be antibiotinių ir priešuždegiminių medikamentų.

KOMPETENCIJA / OPERATYVUMAS / PATIKIMUMAS
Klauskite, ar visos paslaugos, kurios Jums reikalingos, bus atliekamos toje gydymo įstaigoje. Tai padės išvengti atsakomybės išskaidymo.

DOKUMENTAI
Išsiaiškinkite, ar gydymo įstaiga galės suteikti PILNĄ DOKUMENTACIJĄ, pradedant implantavimo procedūros išaiškinimu, implantavimo sutartimi ir baigiant atmintinėmis po procedūrų bei finansinės atskaitomybės dokumentais. Be šių dokumentų negalite tikėtis jokių GARANTIJŲ atliktam darbui.

GARANTIJOS
Sužinokite, ar gydymo įstaiga teikia garantijas atliktam darbui.
Aš nežinau, kaip vyksta kitose klinikose, bet P. Gervės SIP Institute ir Stomatologinės implantacijos centre laikausi vokiškos implantavimo tradicijos, kuri paremta griežta pooperacinės  priežiūros programa. Jos laikantis, užtikrinama burnos sveikata.

PRIEŽIŪROS PROGRAMA

Domėkitės, ar gydymo įstaigoje bus suteikta ilgalaikės priežiūros programa, kas yra didžiąja dalimi burnos sveikatos pagrindas.

Dantų implantai:

1. Intramukozinis

2. Poantkaulinis

3. Blade (Plokštelinis)

4. Varžtai

5. Lateraliniai

Visos šios sistemos tarnauja dešimtmečiais jų naudotojams, jeigu laikomasi pačių paprasčiausių taisyklių.

1. Gydytojas išaiškino pacientui jam parinktos implantacijos sistemą, jos privalumus, trūkumus ir teisingai ją panaudojo.

2. Pacientas rūpinasi savo sveikatos būkle ir sąžiningai prižiūri savo "svetimkūnius".

3. Gydymo įstaiga užtikrina ilgalaikę profilaktinę priežiūrą ir pacientas tam įsipareigoja.

Paprasti sprendimai - sėkmės garantas.